Недоволството срещу бюджет 2026 г. се всички съсловия на обществото – синдикати, работодателски организации и политически партии.
Протестиращите от КТ „Подкрепа“ скандираха „Достойни заплати!“, а на плакати, които носеха, се четеше: „Бюджетът пълен, джобът – празен!“ и „Работим в Европа, а заплатите ни – като в ориента!“.
Протестират работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално подпомагане с искане управляващите да осигурят 20 процента ръст на заплатите в трите ведомства от догодина, предава БНР.
Пред Народното събрание протестират и от Медицинска федерация „Подкрепа“ срещу липсата на адекватна политика по доходите на заетите в сектор „Здравеопазване“.
Демонстрация в столицата пред Министерския съвет организират и от Национална федерация „Земеделие и горско стопанство“ на КТ „Подкрепа“. Тя е под наслов: „За достойни работни заплати на работещите в администрациите, провеждащи държавните политики за устойчиво селско стопанство и продоволствена сигурност и контрол на околната среда и водите“.
Второстепенните разпоредители с бюджетни средства към Министерството на околната среда и водите и Министерството на земеделието и храните, представлявани от синдиката, се обединяват, за да кажат „стига“ на унизително ниските работни заплати за висококвалифицирания труд, който полагат всеки ден, заяви Анелия Иванова, председател на федерацията „Земеделие и горско стопанство“ към КТ „Подкрепа“.