ЕК започва процедура по прекомерен бюджетен дефицит на България, който е доста над 3%. Това означава, че от началото на юни ще сме под регулярен мониторинг и ограничителни мерки с възможни санкции.
Това съобщи премиерът Румен Радев в началото на правителственото заседание.
Дефицитът за миналата година е бил доста над 3%, както лъжеха, за да постигнат поставена цел за влизане в еврозоната. А тази година се очаква да е още по-голям. Т.е. балонът се спука, предупреди Радев.
„Това е тежкото наследство, което получаваме. Резултат на безхаберие, некомпетентост, популизъм и грабеж. Защото някои се учеха за финансите на наш гръб, други правиха всевъзможни манипулации – декапитализираха държавни дружества, изсмукваха ликвидност от бизнеса, взимаха в аванс за година напред данъци, за да си нагласят за година напред по свое усмотрение екселските таблици. А други надуха разходите, с не дотам целесъобразни обществени поръчки на значително завишени цени и грабеха и източваха бюджета.
Сега идва времето на тежките въпроси и от ЕК ще питат – защо някои хора лъгаха. А ние, колкото и да ни е трудно, ще търсим отговорност за кражбите и разбойническия грабеж. Ще направим всичко възможно през следващите години да вкараме бюджета в нормални рамки, категоричен беше Радев. Но това никак няма да е лесно, предупреди премиерът.