ЕК ни налага мониторинг и ограничения заради прекомерен бюджетен дефицит

Inflation, prices rise concept. Groceries bags and red arrows representing the increase in the cost of living. Digital 3D rendering.

ЕК започва процедура по прекомерен бюджетен дефицит на България, който е  доста над  3%. Това означава, че от началото на юни ще сме под регулярен мониторинг и ограничителни мерки с възможни санкции.

Това съобщи премиерът Румен Радев в началото на правителственото заседание.

Дефицитът за миналата година е бил доста над 3%, както лъжеха, за да постигнат поставена цел за влизане в еврозоната. А тази година се  очаква да е още по-голям. Т.е. балонът се спука, предупреди Радев.

„Това е тежкото наследство, което получаваме. Резултат на безхаберие, некомпетентост, популизъм и грабеж. Защото някои се учеха за финансите на наш гръб, други правиха всевъзможни манипулации – декапитализираха държавни дружества, изсмукваха ликвидност от бизнеса, взимаха в аванс за година напред данъци, за да си нагласят за година напред по свое усмотрение екселските таблици. А други надуха разходите, с не дотам целесъобразни обществени поръчки на значително завишени цени и грабеха и източваха бюджета.

Сега идва времето на тежките въпроси и от ЕК ще питат – защо някои хора лъгаха. А ние, колкото и да ни е трудно, ще търсим отговорност за кражбите и разбойническия грабеж. Ще направим всичко възможно през следващите години да вкараме бюджета в нормални рамки, категоричен беше Радев. Но това никак няма да е лесно, предупреди премиерът.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *